Leczenie nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu to dolegliwość polegająca na niezamierzonym częściowym lub całkowitym opróżnianiu pęcherza moczowego. Schorzenie to, określane fachowo jako inkontynencja, dotyczy przede wszystkim kobiet po menopauzie oraz pań, które mają za sobą poród (szczególnie o ciężkim przebiegu). Nietrzymanie moczu może pojawić się u pacjentów z innych grup, także u mężczyzn. Ze względu na swoją specyfikę dolegliwość ta jest niezwykle wstydliwa i może doprowadzić nawet do wykluczenia społecznego oraz do znaczącego obniżenia samooceny. Wdrożenie odpowiedniego leczenia jest w stanie w zasadzie całkowicie wyeliminować problem mimowolnie popuszczanego moczu i przywrócić dawną radość z życia.
Rodzaje nietrzymania moczu
Wyróżnia się wiele rodzajów nietrzymania moczu. Podstawowe z nich to:
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu – niekontrolowane opróżnianie pęcherza moczowego (całościowe lub częściowe), do którego dochodzi pod wpływem wysiłku fizycznego lub kaszlu. Wywołuje je zbyt duża ruchomość okolicy połączenia pęcherza z cewką moczową na skutek zbyt małego podparcia przez dno miednicy mniejszej, lub niewydolność mięśnia zwieracza wewnętrznego cewki moczowej.
- Naglące nietrzymanie moczu – to inaczej pilna potrzeba natychmiastowego oddania moczu wywołane przez nadwrażliwość czuciową pęcherza lub niestabilność mięśnia wypieracza moczu.
- Odruchowe nietrzymanie moczu – opróżnianie częściowe lub całościowe pęcherza moczowego wywołane niekontrolowanymi skurczami mięśnia wypieracza moczu (wynikające np. z problemów natury neurologicznej).
- Nietrzymanie moczu z przepełnienia – niekontrolowane oddanie moczu następuję na skutek przepełnienia względnie rozciągniętego pęcherza moczowego. Występuje głównie u mężczyzn z przerostem gruczołu prostaty.
- Kropelkowe nietrzymanie moczu – wyciekanie moczu na krótko po wizycie w toalecie.
- Pozazwieraczowe nietrzymanie moczu – mimowolne opróżnienie pęcherza moczowego (całościowe lub częściowe), do którego dochodzi poprzez anatomiczna przetokę – nieprawidłowe połączenie układu moczowego z pochwą.
Przyczyny nietrzymania moczu
Leczenie nietrzymania moczu opiera się na diagnozie, która wykazuje, co powoduje mimowolne opróżnianie pęcherza moczowego. We wczesnym stadium rozwoju schorzenia powinny być wdrożone przez lekarza metody zachowawcze, opierające się na zmianie stylu życia pacjenta, jego diety i ilości przyjmowanych w ciągu doby płynów. Uzupełnieniem mogą być także odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy oraz farmakologia. Jeśli tego rodzaju działania okażą się nieskutecznie, wówczas konieczne jest przystąpienie do bardziej zaawansowanego leczenia.
Zniwelowanie nietrzymania moczu umożliwia m.in. korekcja laserowa. Jest to zabieg, który polega na fototermiczym obkurczeniu ścianek pochwy, co doprowadza do wzmocnienia mięśni. Umożliwia to odzyskanie kontroli nad pęcherzem nawet w trakcie wysiłku fizycznego. To metoda małoinwazyjna i w większości przypadków bardzo skuteczna. Pacjentka jeszcze tego samego dnia opuszcza szpital i może wrócić do wykonywania codziennych obowiązków.
Innym standardem w leczeniu nietrzymania moczu jest wszczepienie beznapięciowej taśmy podtrzymującej cewkę (TOT, TVT). Zabieg ten ma na celu odtworzenie funkcji uszkodzonego więzadła łonowo- cewkowego. Jest bardzo skuteczny i w zdecydowanej większości nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. Daje natomiast niemal natychmiastowe efekty. Hospitalizacja po zabiegu wynosi około 3 dni. Zalecane jest wstrzymanie aktywności seksualnej na okres około 4 tygodni.
W przypadku naglącego nietrzymania moczu, po zastosowaniu leczenie zachowawczego i farmakologicznego, które nie przyniosło poprawy, stosuje się ostrzykiwanie nadaktywnego mięśnia wypierającego mocz toksyną botulinową drogą cystoskopii. W ten sposób zwiększa się objętość tkanki. Substancja wypełniająca wspomaga zamykanie cewki moczowej i w ten sposób zapewnia kontrolę trzymania moczu np. podczas różnych czynności, ćwiczeń, śmiechu, kaszlu itd.
Leczenie nietrzymania moczu – jak się przygotować?
Do wykonania zabiegu potrzebne są badania oraz odpowiednie przygotowanie. Pełną listę informacji znajdą Państwo tutaj:
Leczenie nietrzymania moczu Wrocław – Szpital MedPoint
W MedPoint Wrocław oferujemy przeprowadzenie kompleksowego leczenia nietrzymania moczu. Zachęcamy do kontaktu i umówienia się na wizytę.