Laparoskopia diagnostyczna
Laparoskopia to nie tylko jedna z metod wykonania operacji. W ten sam sposób określa się również mało inwazyjne badanie diagnostyczne, za pomocą którego lekarz ma bardzo dokładny wgląd do narządów wewnętrznych. Laparoskopia diagnostyczna jest bardzo często wykorzystywana w ginekologii i stanowi podstawę do wyboru metody leczenia niepłodności u kobiet.
Jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg powinien być poprzedzony konsultacja z lekarzem specjalistą chirurgii plastycznej. Podczas konsultacji przedoperacyjnej lekarz przedstawi Państwu dostępne metody leczenia, zbierze dokładny wywiad odnośnie chorób towarzyszących i przyjmowanych leków. Wstępnie zostanie również zaplanowany zakres i metoda operacyjna zgodnie z oczekiwaniami pacjenta oraz warunkami anatomicznym. Otrzymają Państwo szczegółowe zalecenia odnośnie przygotowania do zabiegu.
Laparoskopia diagonstyczna w ginekologii – co umożliwia?
Laparoskopia diagnostyczna w ginekologii umożliwia zbadanie narządów rodnych znajdujących się w jamie brzusznej bez konieczności jej inwazyjnego otwierania. Dzięki temu nie naraża się pacjentkę na ewentualne powikłania. Do tego na ciele nie pozostają nieestetyczne blizny. Laparoskopia jest więc wygodniejsza i bezpieczniejsza, a na dodatek bardzo skuteczna. W czasie badania istnieje możliwość pobrania próbek, które później można dodatkowo poddać weryfikacji np. pod kątem zmian o charakterze nowotworowym.
Wskazania do przeprowadzenia diagnostycznych badań laparoskopowych
- problemy z zajściem w ciążę,
- zdiagnozowana ciąża pozamaciczna,
- zdiagnozowane wady rozwojowe narządów płciowych,
- stany zapalne przydatków,
- zaburzenia statyki.
Laparoskopia diagnostyczna – jak wygląda badanie?
Badanie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Jama brzuszna pacjentki zostaje w pierwszej kolejność delikatnie napompowana gazem o charakterze obojętnym. Następnie dokonywane jest małe nacięcia (zwykle trzy o wielkości do 1 cm), przez które wprowadza się laparoskop wyposażony w kamerę. Ta przekazuje obraz badanych narządów wewnętrznych na zewnętrzny ekran, dzięki któremu lekarz może na bardzo wstępnym etapie badania postawić pierwsze diagnozy. Możliwe jest wystąpienie powikłań po badaniu, np. niewielkie bóle w okolicach nacięć, krwawienie pooperacyjne czy przepukliny brzuszne. Tego rodzaju problemy należą jednak do rzadkości.
Laparoskopia diagnostyczna Wrocław – zapraszamy do MedPoint
Szpital MedPoint specjalizuje się w przeprowadzaniu ginekologicznych badań laparoskopowych. Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu omówienia wizyty konsultacyjnej.
Kontakt
MedPoint Centrum Medyczne
ul. Trawowa 73
54-614 Wrocław
szpital@medpoint-wroclaw.pl
71 6000 601
71 6000 602
71 6000 603
rejestracja online