Korekcja blizny po cięciu cesarskim

Rodzenie poprzez wykonanie cięcia cesarskiego jest obecnie bardzo powszechne i popularne. W wielu przypadkach to w zasadzie jedyna możliwość przeprowadzenia porodu w sposób bezpieczny dla dziecka i matki. Często zapomina się, że cięcie cesarskie jest poważnym zabiegiem chirurgicznym, który pozostawia na ciele kobiety wyraźną bliznę. Pooperacyjna rana może z różnych powodów zagoić się w sposób mało estetyczny, a to z kolei nierzadko wpływa na komfort pacjentki. Przez taki defekt może zwyczajnie być niezadowolona ze swojego ciała. Bywa także, że blizna po cesarskim cięciu utrudnia normalne funkcjonowanie oraz powoduje bolesność czy powstanie różnego rodzaju dysfunkcji. Rozwiązaniem powyższych problemów jest zabieg korekcji blizny, potocznie określany jako usunięcie blizny po cesarskim cięciu.

Jak wygląda blizna po cięciu cesarskim?

Blizna po cesarskim cięciu najczęściej ma postać poziomej kreski ulokowanej w dolnej części brzucha. Tuż po porodzie jest czerwona, a z czasem jaśnieje, tak jak blizny powstające na innych częściach ciała. Nacięcie zwykle robione jest możliwie najniżej na brzuchu, choć ślad pooperacyjny i tak zwykle pozostaje widoczny i trudno go zamaskować.

Dlaczego blizna po cięciu cesarskim jest problematyczna?

Już sam fakt istnienia blizny może rodzić u wielu kobiet kłopot. Ślad po operacji często odbierany jest jako oszpecający ciało, odbierający pacjentkom pewność siebie oraz obniżający ich samoocenę. To jednak nie jedyne problemy wynikające z posiadania blizny po cesarskim cięciu. Każda osoba posiada indywidualny sposób gojenia się ran. U niemałej części kobiet występują skłonności do tzw. bliznowców, czyli wyjątkowo mało estetycznego pogrubiania się blizn i ich przebarwiania. W takich przypadkach pozostały po zabiegu ślad może przybrać formę wyjątkowo niekorzystnego wizualnie defektu, który sprawi, że pacjentka będzie miała opory np. pokazać się w stroju kąpielowym na basenie lub na plaży. Nie wolno zapominać, że proces gojenia się rany po cesarskim cięciu może być utrudniony choćby ze względu na fakt, że operacja wykonywana jest w bardzo specyficznym dla kobiety momencie, czyli na sam koniec ciąży. To czas bardzo intensywnej eksploatacji organizmu, co ma wpływ na to, jak zasklepi się rana powstała w czasie zabiegu. Nierzadko mogą na tym gruncie pojawić się różne komplikacje, które doprowadzą do powstania mało estetycznej blizny.

Korekcja blizny po usunięciu endometriozy

Endometrioza jest to choroba polegająca na ekotopowym występowaniu błony śluzowej macicy w innym miejscu niż w jamie macicy. Jednym z takich miejsc może być właśnie blizna cięcia cesarskiego. Zmiany te manifestują się bolesnymi, guzkowatymi, zgrubieniami w ranie pooperacyjnej. Wielkość tych zmian oraz ich bolesność zmienia się zależnie od fazy cyklu miesięcznego. Pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć tych objawów, gdyż są one groźne dla zdrowia i życia pacjentki. Konieczne jest w takim przypadku chirurgiczne wycięcie zmiany zlokalizowanej w bliźnie i wykonanie ponownego zszycia powłok jamy brzusznej. Po zagojeniu się rany i krótkiej rekonwalescencji możliwie jest wykonanie korekcji pozostałej po zabiegach blizny.

Jak wygląda zabieg korekcji (usunięcia) blizny po cesarskim cięciu?

Zabieg korekcji blizny po tzw. cesarce polega na zmiękczeniu struktury blizny i jej wycięciu. Następnie ponownie zszywa się tkankę podskórną oraz skórę w możliwie najestetyczniejszy sposób, by ślad po zabiegu był jak najmniej widoczny. Korekcję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, ogólnym lub rdzeniowym. Można ją przeprowadzić zarówno przy okazji następnego cięcia cesarskiego, jak i już po zakończeniu okresu połogu oraz karmienia piersią. Jeśli jest to konieczne, dokonuje się przeszczepu skóry w odpowiednie miejsce. Otwarcie rany pooperacyjnej chronią szwy i opatrunek. Po zabiegu pacjentka wymaga jednodniowej hospitalizacji.

Usunięcie blizny po cesarskim cięciu – przygotowanie do zabiegu

Korekcja blizny po tzw. cesarce – co dalej?

Po zabiegu wymagana jest jednodniowa hospitalizacja pacjentki. Jeśli w tym czasie nie pojawią się żadne niepokojące objawy, następuje wypisanie do domu. Powrót do pełnej sprawności, również przy wycięciu endometriozy ulokowanej w bliźnie, wynosi od 7 do 10 dni.

Korekcja blizny po cięciu cesarskim w MedPoint Wrocław

Klinika MedPoint z Wrocławia od lat przeprowadza zabiegi polegające na korygowaniu blizn powstałych po cięciu cesarskim. Zapewniamy maksymalne bezpieczeństwo oraz skuteczność wykonywanych operacji. Na każdym etapie dbamy o odpowiedni komfort pacjentek i dokładamy wszelkich starań, by pobyt w naszym szpitalu wiązał się z jak najmniejszym stresem. Gorąco zachęcamy do kontaktu i umówienia się na wizytę.