Leczenie operacyjne endometriozy

Endometrioza, nazywana także gruczolistością macicy lub wędrującą śluzówką macicy, jest chorobą polegającą na rozroście błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą tego narządu. Standardowo błona ta narasta by następnie złuszczyć się podczas miesiączki. U niektórych kobiet część komórek endometrium razem z krwią miesiączkową przedostaje się niechcący do jajowodów i wydostaje przez nie do jamy brzusznej, powodując m.in. bolesne miesiączki czy problemy z zajściem w ciążę. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, stosuje się różne metody jej leczenia. Najczęściej konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu chirurgicznego. Szpital MedPoint Wrocław oferuje kompleksowe operacyjne leczenie endometriozy. Naszym pacjentom gwarantujemy komfortowe warunki pobytu w placówce, pomoc doświadczonych i cenionych lekarzy ginekologów oraz wykonanie zabiegu przy użyciu nowoczesnego sprzętu.

Wskazania do operacyjnego leczenia endometriozy

Do najważniejszych wskazań operacyjnego leczenia endometriozy należy zaliczyć ból w obrębie miednicy mniejszej, którego nie można zniwelować środkami farmakologicznymi. Oprócz tego do zabiegu kwalifikują się pacjentki niemogące zajść w ciąże ze względu na stwierdzoną endometriozę i kobiety, u których choroba jest w zaawansowanym stopniu (tzw. endometrioza naciekająca. Operacje przeprowadza się również w przypadku stwierdzenia obecności torbieli endometrialnych jajników o średnicy przekraczającej 3 cm.

Operacyjne leczenie endometriozy – charakterystyka zabiegu

Operacyjne leczenie endometriozy ma na celu usunięcie ognisk endometrialnych występujących w obrębie miednicy oraz jamy brzusznej. To z kolei powinno przywrócić prawidłową anatomię oraz funkcję tego narządu. Jest to zabieg skomplikowany, wymagający odpowiedniego przygotowania oraz precyzji wykonania. Zawsze powinien być przeprowadzany przez doświadczonego lekarza. Dla zwiększenia bezpieczeństwa pacjentki oraz skrócenia czasu rekonwalescencji, najczęściej operacyjne leczenie endometriozy opiera się na zabiegach wykonywanych przy użyciu laparoskopu. Operacje przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym. Przed rozpoczęciem laparoskopii do wnętrza jamy otrzewnej wprowadzany jest gaz CO2 lub powietrze, którego ciśnienie powoduje niewielkie rozsunięcie się narządów, co ułatwia lekarzowi wykonującemu zabieg dotarcie do ognisk endometrialnych. W dalszej części są one usuwane, a wycinki niepokojących struktur poddaje się badaniom pod kątem ewentualnych złośliwych zmian nowotworowych.
Po zabiegu pacjentka pozostaje w Klinice na jedną dobę. Na następny dzień może już o własnych siłach wrócić do domu i wykonywania podstawowych czynności.

Leczenie endometriozy Wrocław – rodzaje zabiegów

Operacyjne leczenie endometriozy może mieć charakter zachowawczy lub radykalny. Pierwszy przypadek to nic innego jak usunięcie jedynie ognisk endometriozy. Takie zabiegi przeprowadza się u kobiet ze stwierdzonymi problemami z płodnością. Ogniska niwelowane są w sposób możliwie najmniej inwazyjny. Wszystko po to, by w żadnym stopniu nie zakłócić funkcjonowania pozostałych narządów układu rozrodczego pacjentki. Efektem takiej operacji powinny być zmniejszona bolesność, poprawa samopoczucia, zachowanie, a wręcz poprawa płodności.
Bardziej zaawansowane jest radykalne operacyjne leczenie endometriozy. To skierowane jest głównie do pacjentek z endometriozą głęboko naciekającą. chirurg usuwa nie tylko uwidocznione ogniska endometriozy, ale także fragmenty innych narządów, na przykład ściany pęcherza moczowego, moczowodów i jelita grubego ale też naczynia krwionośne. W skrajnych przypadkach, kiedy to żadne inne metody leczenia nie przynoszą efektów, a na dodatek pacjentka nie planuje zajść w ciążę, dochodzi nawet do usunięcia macicy wraz z jajnikami.

Leczenie endometriozy Wrocław – jak się przygotować?

Leczenie endometriozy Wrocław – zapraszamy do Szpitala MedPoint

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym szpitalem i umówienia się na wizytę konsultacyjną. Nasi lekarze zlecą przeprowadzenie dokładnych badań oraz określą plan leczenia, a także, w razie potrzeby, ustalą termin operacji.