Wyłyżeczkowanie jamy macicy

Wyłyżeczkowanie jamy macicy, określane także jako abrazja lub potocznie łyżeczkowaniem macicy, jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów ginekologicznych w obrębie tego narządu. Polega na pobraniu materiału z jamy macicy lub całkowitym jej opróżnieniu za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych sterylnych narzędzi. Wyłyżeczkowanie ma na celu wykluczenie wielu poważnych chorób dróg rodnych kobiety, m.in. endometrium czy nowotworów. Zabieg ten dodatkowo pomaga usunąć zalegające po porodzie lub poronieniu tkanki, a także zatrzymać niewłaściwe krwawienie z dróg rodnych.

Wskazania do łyżeczkowania jamy macicy

Abrazji dokonuje się zwykle po przebytym poronieniu . Zabieg ten jest niezbędny, kiedy tzw. jajo płodowe nie zdołało w całości wydostać się z ciała kobiety. Lekarz może również zlecić przeprowadzenie łyżeczkowania macicy, gdy u pacjentki po przebytej menopauzie występuje krwawe plamienie. Do zabiegu będą się te kwalifikować kobiety uskarżające się na bardzo obfite miesiączki. Łyżeczkowanie stanowi także jedną z metod zbadania niepłodności u kobiet. Stosuje się je jako uzupełnienie badań USG jamy macicy lub kanału szyjki tego narządu.
Poza tym abrazja pozwala usunąć polipy macicy. Zabieg przeprowadza się czasem też po porodzie, gdy nastąpił siłami natury (w celu usunięcia części pozostałego łożyska czy błon).

Wyłyżeczkowanie jamy macicy – jak wygląda?

Zabieg wykonuje się zarówno w znieczuleniu miejscowym i ogólnym. Istotą zabiegu jest pobranie materiału z jamy macicy, który następnie zostanie przekazany do badania histopatologicznego. Całość trwa około 20-30 minut.

Łyżeczkowanie macicy – jak się przygotować?

Abrazja – rekonwalescencja

Pacjentka po zabiegu wymaga jednodobowej hospitalizacji. Po tym czasie kobieta może wrócić do domu. Zaleca się jednak prowadzić oszczędny tryb życia. Warto również poczekać ze współżyciem do powrotu naturalnego cyklu miesiączkowego.

Łyżeczkowanie jamy macicy – MedPoint Wrocław

Szpital MedPoint Wrocław przeprowadza zabiegi łyżeczkowania jamy macicy. Naszym pacjentkom zapewniamy wykonanie abrazji w komfortowych warunkach przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Zapewniamy pełne wsparcie i opiekę. Nasi doświadczeni lekarze zrobią wszystko, by zabieg ten przebiegł możliwie szybko i bezproblemowo. Zachęcamy do kontaktu i umówienia wizyty konsultacyjnej.