Laparoskopia diagnostyczna

Laparoskopia to nie tylko jedna z metod wykonania operacji. W ten sam sposób określa się również mało inwazyjne badanie diagnostyczne, za pomocą którego lekarz ma bardzo dokładny wgląd do narządów wewnętrznych. Laparoskopia diagnostyczna jest bardzo często wykorzystywana w ginekologii i stanowi podstawę do wyboru metody leczenia niepłodności u kobiet.

Laparoskopia diagnostyczna w ginekologii – co umożliwia?

Laparoskopia diagnostyczna w ginekologii umożliwia zbadanie narządów rodnych znajdujących się w jamie brzusznej bez konieczności jej inwazyjnego otwierania. Dzięki temu nie naraża się pacjentkę na ewentualne powikłania. Do tego na ciele nie pozostają nieestetyczne blizny. Laparoskopia jest więc wygodniejsza i bezpieczniejsza, a na dodatek bardzo skuteczna. W czasie badania istnieje możliwość pobrania próbek, które później można dodatkowo poddać weryfikacji np. pod kątem zmian o charakterze nowotworowym.

Wskazania do przeprowadzenia diagnostycznych badań laparoskopowych

• problemy z zajściem w ciążę,
  • zdiagnozowana ciąża pozamaciczna,
  • zdiagnozowane wady rozwojowe narządów płciowych,
  • stany zapalne przydatków,
  • zaburzenia statyki.

Laparoskopia diagnostyczna – jak wygląda badanie?

Badanie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Jama brzuszna pacjentki zostaje w pierwszej kolejność delikatnie napompowana gazem o charakterze obojętnym. Następnie dokonywane jest małe nacięcia (zwykle trzy o wielkości do 1 cm), przez które wprowadza się laparoskop wyposażony w kamerę. Ta przekazuje obraz badanych narządów wewnętrznych na zewnętrzny ekran, dzięki któremu lekarz może na bardzo wstępnym etapie badania postawić pierwsze diagnozy.
Po badaniu pacjentka wymaga hospitalizacji przez dobę, po czym może wrócić do domu. Czas rekonwalescencji wynosi około siedmiu dni.
Możliwe jest wystąpienie powikłań po badaniu, np. niewielkie bóle w okolicach nacięć, krwawienie pooperacyjne czy przepukliny brzuszne. Tego rodzaju problemy należą jednak do rzadkości.

Laparoskopia diagnostyczna – przygotowanie do badania

Laparoskopia diagnostyczna Wrocław – zapraszamy do MedPoint

Szpital MedPoint specjalizuje się w przeprowadzaniu ginekologicznych badań laparoskopowych. Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu omówienia wizyty konsultacyjnej.